להיות מפקח בנייה מקצועי עם ריג'קט

פיקוח בנייה מתקדם

רוב הבתים בישראל הם צמודי קרקע. זה אולי נשמע בלתי נתפס, אך זו עובדה שכ־90% מהבתים שנבנו בישראל בעשורים האחרונים היו צמודי קרקע. לפי הערכות של גורמים שונים בשוק, מידי שנה נבנים כ-8,000 בתים צמודי קרקע. כ-40% מהם בבנייה פרטית בשיטת “בנה ביתך” והשאר נבנים על-ידי קבלנים.

אחד החלקים המאתגרים ביותר בדרך לחלום הבית הפרטי הוא הבנייה עצמה. זהו תהליך מורכב, במיוחד כאשר מדובר בבנייה פרטית, שהיא אחת המשימות הגדולות, המורכבות והמאתגרות ביותר בחייה של משפחה. מי שבנו בית פרטי יודעים לספר כמה הדרך ארוכה ומפותלת. החל מגיוס התקציב, רכישת מגרש, חתימת חוזים, בחירת אדריכל, תכנון בית החלומות, קבלת אישורים והיתרי בניה מהמועצה המקומית ועוד אינסוף בחירות והחלטות. לא כולם בנויים לזה.

לאחר שמסיימים את שלבי התכנון, עוברים לשלב הביצוע וצריך להחליט איך בונים. כאן עולות מספר אפשרויות: בניה עם קבלן מפתח או בנייה עצמית עם מפקח בנייה תוך עבודה ישירה מול כל קבלני המשנה ובעלי המקצוע.

מי צריך מפקח בנייה פרטי

קבלן מפתח הוא קבלן ראשי שדואג לכל שלבי הבנייה החל מהעלייה לקרקע ועד שאתם מקבלים מפתח לביתכם החדש. ההתקשרות היא רק מולו והוא דואג לכל מערך קבלני המשנה לטוב ולרע ובסוף גם מעניק אחריות של ״שנת בדק״ מטעמו. בנייה בשיטת קבלן מפתח חוסכת הרבה כאבי ראש, אבל גם כרוכה בעלויות גבוהות יותר. ניתן לא פעם להתחיל לבנות עם קבלן מפתח לביצוע השלד ואז, אם מרוצים, להמשיך עד לעבודות גמרים.

תפקידיו של מפקח בנייה
כאמור, נפוצה מאד גם שיטת בנה ביתך, בה בעלי הנכס ממנים מפקח בנייה מטעמם המנצח על התזמורת. מפקח בנייה הוא למעשה הנציג שלכם בשטח הבנייה, איפה שהכל קורה. הוא עוזר לקשר בין כל הגורמים המעורבים בבניית הבית שלכם ובניהם הקבלן הראשי, קבלן השלד, קבלן הבינוי, קבלן האיטום, החשמל, האינסטלציה ומיזוג האוויר.

כדאי להיזהר מלבחור מפקח בנייה זול ולא מקצועי, כי הוא כנראה משלים הכנסה בפיקוח על מספר בתים במקביל, מה שעלול לגרום לפגיעה באינטרסים שלכם וירידה בכמות השעות שהוא יפקח בפועל על הבית שלכם. הפתרון הוא לבחור בקפידה ולבדוק שיש לו ניסיון, המלצות והצלחות במספר רב של פרויקטים ואף לבקר בבתים בהם עבד. מפקח בנייה מקצועי מקטין מאד את הסיכונים והטעויות ועוזר לכם לחסוך זמן, כסף, כאבי ראש.

מהפכת ריג'קט – להיות מפקח בנייה עצמאי

כאשר קבלן בונה בניין או שכונה, הוא זה שאחראי על כל התהליך ובסופו הדיירים מקבלים מפתח. בבנייה פרטית זה לא כך, ועל הדיירים לדאוג בעצמם שכל הדברים מתנהלים כשורה ושאין הפתעות ומכשולים בדרך. גם חוק הבדק חל על היזם ובתור בונה פרטי אתה היזם של עצמך. בנייה של בית הוא חלום יקר ומובן שרבים מנסים לעשות הכל על מנת לחסוך בעלויות. אנשים פרטיים בשיטת בנה ביתך לעיתים נמנעים מהעסקת מפקח בנייה בשל העלויות הגבוהות הכרוכות בכך ולמעשה הם עצמם משמשים כמפקח הבנייה בשטח.

חדשות טובות

גם אם בחרתם לבנות עם קבלן ראשי, גם אם בחרתם במפקח בנייה וגם אם בחרתם לבנות לבד,ריג’קט הוא הפתרון המושלם עבורכם. ריג’קט היא תוכנה חדשנית לפיקוח בנייה ומציעה פתרון מקצועי המאפשר לכל אחד להיות מפקח בנייה עצמאי ולעקוב באופן צמוד אחר התקדמות בניית הבית שלו. התוכנה מחברת את הבונה הפרטי עם בעלי המקצוע ומאפשרת מעקב יומיומי אחרי כל שלב בתהליך, כל חדר, כל מברשת צבע וכל התקנת שקע חשמל

למה ריג'קט

תהליך הבנייה של בית פרטי הוא מורכב מאד. במהלך הדרך נוצרות תקלות ומתקבלים ריג’קטים. הריג’קט בבנייה נחשב כמונח שלילי, אבל בעזרת התוכנה אנחנו הופכים אותו לחיובי. ריג’קט מעבירה את כל נושא פיקוח הבנייה למימד חדש. התוכנה נותנת מענה מושלם לאותם יזמים שבונים בית לבד גם אם הם עובדים עם מפקח בנייה ועוד יותר אם הם נמצאים כל יום באתר ומבצעים את פיקוח הבנייה בעצמם. התוכנה היא כלי רב עוצמה שיעזור לכל אחד לוודא שהתקדמות הבנייה מבוצעת בדיוק לפי התוכניות וכך לתפוס את הריג’קטים תוך כדי הבנייה ולתקן אותם באופן מידי, קל ופשוט שחוסך הרבה כסף ואי-נעימויות בהמשך.

ריג’קט היא למעשה רשימה (צ’ק ליסט) מסודרת ומקיפה מאד של בדיקות אותן יש לבצע תוך כדי תהליך הבנייה של הבית הפרטי. בעזרת המערכת הבודק יכול לתעד ביצוע של כל משימה מתוך מאות המשימות המרכיבות את פרוייקט הבנייה. לבודק יש 2 אפשרויות בכל בדיקה, ניתן לאשר את העבודה ולסמן שהיא תקינה או לא לאשר ולסמן דחייה. הדחייה הזאת נקראת ריג’קט והיא התרעה שיש תקלה בביצוע. במקרה שמתקבל ריג’קט בעל המקצוע יקרא לחזור לנקודה ולתקן אותה. רק לאחר בדיקה חוזרת ואישור ניתן יהיה להתקדם לשלב הבא. המטרה של כל קבלן ביצוע היא לעבוד מקצועי, להשלים את המשימות באופן מושלם ולקבל כמה שפחות ריג’קטים. היתרון בצורת העבודה הזו היא שכאשר מתגלות תקלות ומתקבל ריג’קט, ניתן לתקן אותו באופן מהיר ומיידי מה שחוסך הרבה מאד כסף ומניב בית איכותי יותר. הרי אין בנייה מושלמת וכולנו בני אדם, כך שתמיד קורות תקלות, השאלה היא באיזה שלב של הבנייה הן צצות. כשמתגלות תקלות בשלב מאוחר מידי, כדוגמת בעיית איטום וחדירת מים בגשם הראשון, התיקון יהיה מורכב ויקר הרבה יותר.

לסיכום
אם אתם מתכננים לבנות בית פרטי יחד עם קבלן או מפקח בנייה או בלעדיהם, כאן בדיוק נכנסת לתמונה תוכנת ריג’קט המאפשרת לכל אחד להיות מפקח בנייה עצמאי ומקצועי ומסייעת לכם להבין ולהוביל את התהליך, לעקוב מקרוב אחר ההתקדמות, להתריע על כל הריג’קטים המתגלים ולהגיע בסופו של דבר לביצוע איכותי יותר ולהגשמת הבית המושלם עליו חלמתם.

ריג'קט - לבנות עולם טוב יותר

בונה פרטי, יזם, קבלן, מפקח בנייה, מנהל עבודה, משקיע נדל”ן,
הורידו את אפליקציית ריג’קט והתקדמו לבנייה מקצועית יותר
בדיוק לפי התוכניות, בדיוק לפי המפרטים ובדיוק לפי התקציב.
פחות תקלות, פחות טעויות, פחות תיקונים, פחות ריג’קטים.